malta turistik vize

Malta Turistik Vize

Malta’ya seyahat yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de bulunan Malta dış temsilciliklerinden Malta Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekiyor. Türk vatandaşları arasında hususi pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu olanlar Malta’ya yapacakları seyahatlerini 180 gün içinde 90 gün olarak verilen süreyi aşmamak sureti ile Malta’ya vizesiz giriş yapabiliyorlar.

Schengen vizesi ile ilgili yönergeler gereği Malta’nın Schengen üyesi olmasından dolayı belirtilen süreler içerisinde Türk vatandaşları Malta içerisinde serbest dolaşım haklarına sahip olabiliyorlar.

Malta Turistik Vize İşlemleri

Malta turistik vize işlemlerine başvuru şartları başvuru sahibinin sosyal durumuna göre değişiklik gösteriyor. Ancak Malta vizesi için başvuru yapabilmek için en önemli şart istenilen belgelerin güncel olması ve Malta’ya seyahat amacına uygun özellikler göstermesidir.

Malta turistik vize işlemleri yaparken Malta turistik Schengen vize başvuru formunun mutlaka doldurulması gerekiyor. Bu aşamada başvuru sahibinin sunmuş olduğu evraklarda bir tutarsızlık söz konusu olursa bu durum başvurunun reddi ile sonuçlanmasına neden oluyor. Bu nedenle sağlıklı bir başvuru şartının en önemli maddesi başvuru esnasında belgelerin güncel ve birbiri ile tutarlı olmasıdır. Ancak evrakların eksiksiz ve tak bir şekilde sunulması vize alınacağı anlamına da gelmiyor.

Malta Başkonsolosluğu gerekli görürse başvuru sahiplerinden ek evraklar da talep edebiliyor. Malta Başkonsolosluğunun ek evrak talepleri ve yoğunluğu göz önünde bulundurularak vize başvurularına en çok 3 ay en az 15 gün öncesinden başvuru yapılması gerekiyor.

Malta Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Malta turistik vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için öncelikle Malta Başkonsolosluğunun belirlemiş olduğu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekiyor. Bu evrakların neler olduğu ve nasıl temin edileceği konusunda Malta Başkonsolosluğuna ait internet adresini ziyaret ederek bilgi alınabiliyor. Malta turistik vize başvurusu için belirli zamanlarda istenen evraklarda değişiklik olabiliyor. Bu nedenle sabit anlamda istenen evraklar olduğu gibi gerekli görülmesi anında istenilen evraklar da söz konusu.

Gerekli olan evrakların temin edilmesinden sonra evrakların eksiksiz bir şekilde bizzat Malta Başkonsolosluğuna götürülmesi ya da kargo ile gönderilmesi gerekiyor. Başvuru işlemlerinin aynı gün içerisinde sonuçlanmasının zor olduğu, yoğunluğa göre bu sürenin 1 ayı bulabildiği de unutulmaması gereken konular arasında yer alıyor. Bu nedenle Malta Başkonsolosluğunun yoğunluk durumları sık sık kontrol edilerek başvuruların buna göre yapılması yerinde olacaktır.

Malta Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malta Turistik vize işlemleri için gerekli olan birkaç evrak söz konusu. Bu evrakların başında pasaport geliyor. Pasaportun Malta Schengen vizesi için geçerli olabilmesi için seyahat sonrasında 3 ay kadar geçerli olması gerekiyor. Aynı zamanda bu işlemin yanı sıra Malta Turistik vize etiketinin basımı için en az 2 tane boş sayfanın da olması gerekiyor.

Pasaportlar 10 yıldan daha eski ise ve yıpranmış ise vize işlemleri için değerlendirilmiyor. Gerekli olan bir başka evrak da Malta turistik vize başvuru formudur. Bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Aynı zamanda vize başvuru formu içinde istenilen bilgiler ile ilgili doğru ve tam bilgiler verilmelidir. Aynı zamanda form içerisinde yer nalan e -mail adresi, telefon numarası ve ıslak imza bölümü unutulmamalıdır. Reşit olmayan çocuklar için pasaport şartı aranmıyor. Pasaport olsa da olmasa da vize başvuru formu çocuklar için de isteniyor. Vize için bir diğer önemli evrak da biometrik fotoğraftır.

Biometrik fotoğrafların yeni çekilmiş, arka fonu beyaz ve 2 adet olmasına dikkat edilmelidir. Biometrik fotoğrafların boyutları 35 mm x 4 mm ölçülerinde olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafta bulunan kişinin yüzü tam anlamı ile belirgin olmalıdır. Bir diğer olması gereken evrak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanıdır.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanının son 6 ay içinde temin edilmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda başvuru sahibinin ikamet adresleri de bu belgelerin içerisinde tam ve eksiksiz bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanı da fotoğraflı ve önlü arkalı olacak şekilde teslim edilmelidir. Malta turistik vize başvurusu için gerekli olan son evrak ise turistik vize talep dilekçesidir.

Malta Başkonsolosluğuna ne amaçla seyahat edilmesi istendiği de dilekçe içerisinde dile getirilmelidir. Malta Başkonsolosluğuna sunulacak olan Malta Turistik vize talep dilekçesi Almanca ve İngilizce olarak sunulması gerekiyor. İbraz edilmesi gereken diğer evraklar ise seyahat sağlık sigortası, başvuranın çalıştığına dair mesleki bilgilerini gösteren belge aynı zamanda kişilerin sosyal ve ekonomik durumlarını gösteren belgelerdir. Bu belgelerin hepsi bir dosya haline getirilerek sunulması gerekiyor.

Malta Turistik Vize Ücretleri

Malta turistik vize ücretleri belli bir oranda değişiklik gösteriyor. Malta turistik vize başvurusunda Malta Başkonsolosluğuna vize ücretinin ödendiğine dair ödeme evrakının da ibraz edilmesi gerekiyor. Malta turistik vize işlemleri için ödenecek olan vize ücretleri 10 yaşından küçük çocuklar için uygulanmıyor. Malta vize ücretleri ile ilgili güncel bilgiler Malta Başkonsolosluğu internet sitesinde güncellenerek yayınlanıyor.