Malta Schengen Vizesi

Malta Schengen Vizesi

Malta’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de bulunan Malta dış temsilciliklerine Malta schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuruları, hususi pasaportu, diplomatik pasaportu ve hizmet pasaportu olan kişiler yapabiliyor.

Vatandaşların Malta dış ziyaretleri için 180 gün içerisinde belirlenen 90 günlük süreyi aşmamaları durumunda ülkeye vizesiz giriş yapabilme hakları söz konusudur. Aynı zamanda schengen vize yönetmeliğine bağlı kurallarda Malta resmi makamlarının onayladığı Malta schengen vizesi Malta’ya giriş hakkının yanı sıra Malta’nın üyesi olmuş olduğu 26 ülkeden oluşan schengen üyeleri ülkelerine serbest dolaşım hakkı elde edebiliyorlar.

Malta Schengen Vizesi İşlemleri

Malta Türkiye dış konsolosluk temsilcilikleri olan İstanbul Malta Başkonsolosluğu ve Ankara Malta Büyük elçiliği Malta schengen vize başvurularını doğrudan kabul etmiyor. Malta konsolosluğu Malta schengen vize başvurularını yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul ediyor. Aynı zamanda bu işlemleri akredite edilen seyahat acentaları da yerine getirebiliyor.

Malta vize başvuru merkezleri vize işlemlerinin tamamı ile idari konularından sorumludur. Ancak yapılan vize başvurularının incelenme ve değerlendirilme ile vize başvurusunun karar süreci Malta büyük elçiliği ve Malta başkonsolosluğu tarafından yerine getiriliyor.

Malta konsolosluğunun vize onayının verilme anına kadar bilet alınmaması ve seyahat acentaları ile sözleşme yapılmaması öneriliyor. Çünkü konsolosluk tarafından vize aşamasının değerlendirilmesi ile ilgili bölümlerinde ek süre istenebiliyor. Seyahatten en geç 15 gün öncesinde veya en erken 2 ay öncesine kadar başvuru işlemleri yapılabiliyor.

Malta Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Malta schengen vize başvurusunda başvuru sahibinin durumuna uygun bir şekilde hazırlanan evrakların başvuru yapan kişiler ile ilgili doğru bilgiler içermesi, istenilen bilgilerin tam ve eksiksiz olması ve sahte bilgi içermemesi gerekiyor. Malta’ya yapılacak seyahatler öncesinde tüm evraklar bir bütün haline getirilmelidir.

Evraklarda herhangi bir şüphe söz konusu olduğunda başvurular reddedilebileceği gibi Malta konsolosluğu başvuru sahiplerini mülakata da çağırabiliyorlar. Yanlış bilgiler içeren belgelerin sunulması sonucunda cezai yaptırımlar ile karşılaşmak da söz konusu. Bu nedenle Malta vize başvurusu yaparken tamamen doğru bilgiler ile başvuru yapmak ve istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde sunulmasına dikkat etmek gerekiyor.

Malta Schengen Vizesi Evrakları

Malta schengen vize işlemleri yaparken ibraz edilecek olan pasaportların 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. 10 yıldan eski olan pasaportlar vize başvurularında olumsuz sonuçlara neden olacağı için öncelikle eğer pasaportlar 10 yıldan eski ise yeni pasaport işlemleri yapılmasına önem verilmelidir. Aynı zamanda pasaportların yırtık ve bakımsız olmaması gerekiyor. Pasaportlar içerisinde en az 2 boş sayfa olmasına dikkat edilmelidir. Bunun nedeni bu boş sayfalara Malta schengen vize damgasının vurulmasıdır.

Malta vizesi başvuruları için ilgili pasaportlar Türk yetkililerden geçse bile Malta’ya seyahat edildiğinde Malta yetkilileri tarafından onaylanmayabiliyor. Bu nedenle Malta schengen vizesi için pasaport ile ilgili aranan özelliklere dikkat edilmeli ve eksik bir durumun telafi edilmesi gerekiyor. Malta schengen vizesi için kullanılacak olan fotoğrafların başvuru sahibinin son halini gösterir nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Fotoğrafların beyaz fon üzerine işlenmesine dikkat edilmelidir. Malta vize başvurusu için hazırlanan evraklar hangi vize için başvuru yapılıyorsa o vize başvurularına uygun bir şekilde hazırlanması isteniyor. Bu nedenle Malta vizelerinden hangisi tercih ediliyor ise o vize ile ilgili başvuru şartlarını öğrenmek gerekiyor. Başvuru evrakları içerisinde eksik evrak olması başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Malta schengen vizesi için gerekli olan evraklardan birisi de vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik belgesidir. Kimlik belgelerinin önlü ve arkalı olacak şekilde bir örneğinin teslim edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda vukuatlı nüfus kayıt örneğinde de adres bilgilerinin tam olarak yazıldığından emin olunması gerekiyor. Malta schengen vize talep dilekçesi hazırlanırken hangi amaçla seyahat edileceği hususu net bir şekilde belirtilmelidir. Malta schengen vize başvurusu yapacak olan kişilerin çalıştıkları yerden aylık gelirlerini gösterten belgelerin ve aynı zamanda finansal durumlarını gösteren evrakların da başvuru evrakları arasında ibraz edilmesi gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası yaptırarak bu sigortaya ait belgeleri de başvuru belgeleri arasında bulunmaları gerekiyor. Malta schengen vize ücretlerinin yatırılması ile birlikte ödeme yapıldığına dair belgenin de hazırlanan başvuru dosyası içerisine konulması gerekiyor.

Malta Schengen Vize Ücretleri

Malta schengen vize ücretleri Makta para birimine göre tahsil ediliyor. Öğrenciler ve çocuklar için ayrı bir ücretlendirme yapılıyor. Malta schengen vize ücretleri her yıl yapılan düzenlemeler ile fiyat tarifeleri kamuoyu ile paylaşılıyor. Vize ücretleri Malta’ya yapılacak olan ziyaretin nedenine göre de değişiklik gösteriyor. Bu nedenle başvuru yapmadan önce Malta schengen vize ücretleri konusunda detaylı bilgiler elde etmek yarar sağlayacaktır.

Malta schengen vize ücretleri ile ilgili Malta konsolosluğunun resmi internet sitesinden güncel bilgiler elde etmek mümkün. Vize ücretlerinin ilgili bankalara ödenmesi ile birlikte bankalardan alınan ödeme yapıldığına dair belgenin başvuruda ibraz edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.