Malta İzmir Fahri Konsolosluğu

Malta İzmir Fahri Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Malta sınırlarına seyahat planı yapıyorlarsa İzmir Fahri Konsolosluğu’na Malta Schengen vizesi için başvuru yapabilirler. Vize başvuru formunu doldurup işlemleri başlattıktan sonra konsolosluktan geri dönüş beklenmektedir.

Vize başvuru şartları eksiksiz olarak yerine getirildiği taktirde fahri konsolosluk tarafından vize çıkarılmaktadır. Çıkarılan vizelerin belli bir süresi vardır. Seyahat süresini uzatmak isteyen vatandaşlar ise talepte bulunarak oturma izni alma zorunluluğunu taşır.

Malta İzmir Fahri Konsolosluğu diplomatik herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Bu noktada yalnızca vize işlemleri gibi kolay işlemler için çalışmaktadır. Diğer illerdeki Malta Konsoloslukları gibi İstanbul’a bağlı olarak çalıştığı da bilinen bir gerçektir. Diğer taraftan Malta İzmir Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Malta vatandaşlarının resmi işlemleri ile de ilgilenebilir.

Kimlik yenileme, doğum, ölüm, evlilik ve noter işlemleri bunlardan bazılarıdır. Diplomatik işlemlerle ise İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği İlgilenmektedir.

Malta İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

Malta İzmir Fahri Konsolosluğu başkonsolosluklarca yetkilendirilmiş bir konsolosluk olup, Schengen vizesi başvurusunun yapıldığı yerdir. Başkonsolosluklar bu vizeyi doğrudan kabul etmeyip fahri konsolosluğa yetki vermektedir. Ancak vize onaylanma sürecinde devreye girdiği de bilinen bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyet vatandaşları seyahatlerinden önce İzmir fahri konsolosluğuna vize başvurusu talebinde bulunabilirler.

Başvuru işlemleri için öncelikle bir vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form vizenin onaylanması için eksiksiz ve doğru doldurulmak zorundadır. Başvuru formu ile birlikte vizenin türüne göre belirtilen evraklar da teslim edilmelidir. Ticari vize, arkadaş ziyareti, turistik vize gibi pek çok vize türü mevcuttur.

Belirlenen vize türüne göre ortak evraklar mevcuttur. Uçak bileti, davetiye, gibi evraklar istenen ek evraklar arasındadır. Bazen konsolosluk farklı evrak talebinde de bulunabilir. Türkiye sınırlarına tekrar geri dönüşünüzü garantileyecek olan mal varlıkları ve aile bağları gibi evraklar da talep edilebilmektedir. Kimlik fotokopisi, pasaport, banka hesap dökümü gibi evraklar ortaktır ve genellikle talep edilmektedir.

Özellikle zorunlu evrakların güncel olmasına özen gösterilmelidir. Kimliğin ve pasaportun üzerinde bulunan resim yeni olmalıdır. Banka hesap döküm bilgileri ise son 3 aylık dönemi net bir şekilde yansıtmalıdır. Tüm işlemler için biometrik veri girişi sağlanmaktadır.

Biometrik veri girişi elektronik imza, parmak izi ve biometrik fotoğraf gibi evrakları kapsar. Bu evraklar Malta Konsolosluğu tarafından alınan güvenlik önlemleri kapsamında değerlendirilebilir. Bu evraklar sayesinde ülkeye kaçak girişler önlenmektedir. Ancak bu evraklar beş yılda bir talep edilir. Beş yılda bir yenilenmesi ise zorunludur.

Evraklar tam ve doğru olarak teslim edildiği taktirde kısa sürede dönüş yapılır. Bu duruma bağlı olarak işlemler tamamlanabilir. Ayrıca Malta İzmir Fahri Konsolosluğu vize başvurularını randevu ile gerçekleştirmektedir. Randevu oluşturduktan sonra randevu günü ve saatine riayet ederek gitmek oldukça büyük önem taşır.

Malta Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Malta Ankara Büyükelçiliği’ ne vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, randevu talep etmek zorundadır. Ankara Büyükelçiliği vize başvurularında karar organdır. Diplomatik vizeler ve Schengen Vizeleri için karar mekanizması olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle diplomatik vize başvuruları için Ankara Büyükelçiliği üzerinden randevu almak zorunludur. Genellikle randevular ve işlemler danışmanlık firmaları aracığıyla yapılmaktadır.

Büyükelçilik aranarak belli bir randevu tarihi ve saati belirlenmektedir. Daha sonra ise belirtilen saat ve tarihte istenen evraklarla birlikte başvuru yapmak gerekmektedir. Randevular genellikle 1 ya da 2 hafta sonrasına verilir.

Randevu sistemi ile çalışılmasının sebebi kalabalık olmasıdır. Bu sebeple randevu saatine riayet etmek işlerin aksamadan gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca Ankara Büyükelçiliği tüm illerden gelen vize başvurularını ve randevu taleplerini kabul etmektedir.

Malta Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Malta Ankara Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluklar resmi tatiller dışında çalışmaya devam eder. Çalışma zaman dilimleri içinde vize başvurularını kabul ederler. Vize başvuruları için çıkarılan evraklardan herhangi bir ücret istenmemektedir. Ancak ülkede oturma izni ücreti olarak değerlendirilen vize ücretleri mevcuttur. Bu ücretler vizenin çeşidine ve kalınacak süreye göre değişiklik gösterir. Bu ücretlere danışmanlık firmasının talep ettiği ücretler dahil değildir.

Oturma iznini kapsayan vize ücreti ayrıdır. Vize ücretleri Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple sabit ücret niteliğinde olduğunu söylemek mümkündür. Ücretlerde gerçekleşecek olan değişiklikler ve vize türüne göre belirlenen miktarlar başkonsolosluğun sorumluluğuna girer.